lucia udvardyova

Shared blog
zář 28 2008
Rozhovor s Dietmarem Offenhuberem z Ludwig Boltzmann Institut, Linz, Rakousko
lucia udvardyova, 28. 9. 2008 15:14, 0 komentářů
Tagy metadata, archivy, vizualizace, interface

Dietmar Offenhuber z rakouského institutu Ludwig Boltzman se věnuje novým interface rozhraním (např. vizualizace metadat) v rámci media art archivů. Dietmar Offenhuber se také zúčastní konference Open Archives 2.0 na jihlavském festivalu dokumentárních filmů 25. října.





zář 15 2008
Ars Electronica - quo vadis?
lucia udvardyova, 15. 9. 2008 18:08, 1 komentářů

Letošní ročník prestižního festivalu technoartu Ars Electronica proběhl minulý týden již tradičně v rakouském Linzu. Oproti méně etablovaným, ale možná o to víc progresivnějším festivalům podobného ražení - jako například Futuresonic v Manchestru, Transmediale v Berlíně nebo DEAF v Rotterdamu má AE poněkud "establishmentovský" ráz. Takový trochu konzervativní děda media artu. Interaktivní instalace byly zajímavé, ale že by byly nějak extra progresivní nebo směrodatné - jak bývalo u AE v minulosti zvykem - to se nedá říct.

Tématem letošního ročníku festivalu byla "New Cultural Economy" - reflexe "nových" přístupů k intelektuálnímu vlastnictví, alternativní autorská práva, open access, sdílení, participační média a web 2.0. Kurátorem sympozíí byl ředitel Creative Commons Joichi Ito. Téma bylo probírano z různých perspektiv - napr. měnící se vztah mezi produkcí a konsumpcí (prozument jako agent "nové kulturní ekonomie"), aktivismus v mediích (grassroot media), sdílení obsahu ("sharism"), atp.

Hlavní ceny Prix Ars Electronica byly rozdány první večer na oficiálním gala - v kategorii Digital Communities vyhrál projekt Global Voices (agregát lokálních blogových příspěvků), Digital Music - projekt Reactable se kterým byla na turné islandská zpěvačka Bjork, Computer Animation - Madame Tutli Putli, tento rok také nominován na Oscara, Hybrid Art - enviromentální projekt Pollstream-Nuage-Vert, Interactive Arts - Image Fulgurator Juliusa Von Bismarcka.

Objevily se hlasy, že poněkud slabší úroveň letošního ročníku byla zapříčiněná přípravami Linzu na titul evropského města kultury (politika "šetříme, kde se dá"), který převezme v roku 2009. Jestli jsou dohady založené na pravdě se ukáže až příští rok.


Ars Electronica - quo vadis?

Ars Electronica - quo vadis?

Ars Electronica - quo vadis?




čec 28 2008
Transformation as Stability: Audiovisual Archives in the Era of New Media, 24. - 27. 9. 2008, Estonsko
lucia udvardyova, 28. 7. 2008 20:02, 0 komentářů

 

This year the conference takes a look at the rapidly developing media and the changes it has brought to the audiovisual archives. The new media has turned our world from textual to audiovisual one. In order to ensure their continuous existence audiovisual archives have to change, accept new roles and acquire new skills. Changes have affected the social values, but have they also changed the value systems in the archives?

 





čec 28 2008
Ars Electronica 2008 - A New Cultural Economy: The Limits of Intellectual Property
lucia udvardyova, 28. 7. 2008 19:49, 0 komentářů

Letošní ročník festivalu Ars Electronica proběhne od 4. do 9. září již tradičně v rakouském Linzu. Tématicky se Ars Electronica 2008 zaměřuje na problematiku autorských práv, zejména na implicitní rozpor mezi potřebami uživatelů a omezeními copyrightu. Digitální éra si žádá nové přístupy a možnosti nakládaní s autorskými právami.


Ars Electronica 2008 -  A New Cultural Economy: The Limits of Intellectual Property




čec 22 2008
Dva slovenské portály studentského experimentálního filmu - Inyfilm.sk & Eject.sk
lucia udvardyova, 22. 7. 2008 18:29, 0 komentářů

Inyfilm.sk a Eject.sk jsou dva portály věnované studentskému experimentálnímu filmu. "Inyfilm sa pokúša vytvoriť trvalý priestor, v ktorom budú sústredené reprezentatívne vzorky videouvažovania špecializovaných katedier jednotlivých vysokých škôl, ako aj práce nadšencov nakrúcajúcich „bez vzdelania“." V současnosti inyfilm.sk obsahuje videa z pěti slovenských vysokých škol (Akadémia umení, Banská Bystrica, Technická univerzita, Košice, Univerzita Mateja Bela, Banská Bystrica, VŚMU a VŠVU obě v Bratislavě). Eject.sk je podobně zaměřeným (momentálně offline) projektem studentů VŠVU v Bratislavě).


Dva slovenské portály studentského experimentálního filmu - Inyfilm.sk & Eject.sk




čec 05 2008
Archivy Xcentric a Arxiu CCCB @ Centre de Cultura Contemporània de Barcelona (CCCB), Barcelona
lucia udvardyova, 05. 7. 2008 13:56, 0 komentářů

V červnu jsme navštívili centrum pro současné umění, Centre de Cultura Contemporània de Barcelona (CCCB). CCCB zastřešuje dva interní archivy - Arxiu CCCB - interní multimediální archiv CCCB, který by se výhledově měl stát vyčerpávající audiovizuální dokumentací aktivit CCCB zahrňující výstavní činnost, přednášky, konference, atp. Momentálně je archiv stále v stadiu "work in progress", kdy se do něj vkladá veškerý materiál za patnáct let činnosti Centra. Vkládaní obsahu do archivu je zatím retrospektivní, cílem je aby archiv reflektoval i aktuální aktivity CCCB. Tématicky je archiv rozdělený do čtyř skupin a tak kopíruje čtyři hlavní bloky, kterým se CCCB věnuje: the human condition, cosmopolitanism, the city and public space, a artistic creation. Archiv je návštevníkům přístupný jen v prostorách CCCB, výhledově jsou snahy vytvořit jeho online platformu. Dalším archivem Centra je archiv Xcéntric - audiovizuální archiv experimentálního a dokumentárního filmu, který je také přístupný v prostorách CCCB. Archiv Xcéntric momentálně obsahuje 570 filmů. Tyto dva archivy jsou momentálně oddělené, co se má do budoucna změnit. Podrobnější informace o archivech CCCB najdete v rozhovoru s ředitelkou archivu Elisabet Goula a její spolupracovnící Sonjou Aran (odkaz níže).


Archivy Xcentric a Arxiu CCCB @ Centre de Cultura Contemporània de Barcelona (CCCB), Barcelona

Archivy Xcentric a Arxiu CCCB @ Centre de Cultura Contemporània de Barcelona (CCCB), Barcelona




kvě 28 2008
Futuresonic 2008. Myspace - YourSpace - OurSpace
lucia udvardyova, 28. 5. 2008 12:51, 0 komentářů

Tématem letošního ročníku manchesterského festivalu Futuresonic, který reflektuje současné dění na poli digitální kultury byly social technologies – sociální technologie. V následujících příspěvcích se pokusím představit několik projektů, které mě osobně na festivalu nejvíc zaujaly.

Problematika dichotomie sféry online vs. offline, jejich vzájemné přelínání a působení byla jednou z opakujících témat na festivalu. Vícero projektů se snažilo umělecky stvárnit online svět ve světe reálném. Například projekt MySpace – YourSpace - OurSpace, tzv. analogová alternativa portálu Myspace.com. Výklad manchesterského obchodu se proměnil ve web stránku, na které si mohli zájemci manuálně založit své „Myspace“ stránky – objekty, které sami vytvořili.


Futuresonic 2008. Myspace - YourSpace - OurSpace




kvě 27 2008
Academici.net Knowledge Network
lucia udvardyova, 27. 5. 2008 11:45, 0 komentářů

Social networking weby a akademická sféra jsou úzce propojené už dlouho. Například i portál Facebook byl původně určen jen uživatelům, kteří měli emailovou adresu na harvard.edu. Portál Academici se zaměřuje právě na akademické a profesionální kruhy a má za cíl sdružovat profesionály na základě zájmových skupin.


Academici.net Knowledge Network




ludvardyova (∂) gmail.com
projekt Konvergence.info - "Metodika výuky a formy vědecké spolupráce s použitím audiovizuálních archívů v mezioborovém prostředí"